Jak wybrać odpowiedni zabieg chirurgii ucha
Niezależnie od tego, czy interesuje Cię otoplastyka, czy bardziej skomplikowany zabieg chirurgiczny ucha, ważne jest, aby przed poddaniem się operacji zrozumieć procedurę, ryzyko i korzyści. Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać odpowiednią procedurę chirurgii ucha, istnieje wiele czynników do rozważenia, a procedura będzie miała ogromny wpływ na Twoje życie.
Postępowanie przedoperacyjne z kandydatem do otoplastyki
Podczas postępowania przedoperacyjnego z kandydatem do otoplastyki należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Obejmują one zrozumienie anatomii ucha, realistyczne zrozumienie oczekiwanych wyników oraz znajomość ograniczeń procedury.
Pierwszym krokiem w postępowaniu przedoperacyjnym u pacjenta poddanego otoplastyce jest dokładny przegląd historii choroby. Powinien on obejmować wszelkie leki, środki ziołowe lub suplementy, które pacjent przyjmuje. Leki te mogą zakłócać proces gojenia i mogą prowadzić do zwiększonego krwawienia – koncepcja tego fragmentu pochodzi od redakcji portalu aloes-zdrowie-uroda.pl.
Ważne jest również, aby rzucić palenie przed operacją. Palenie powoduje zmniejszenie przepływu krwi do skóry.
Postępowanie przedoperacyjne w przypadku otoplastyki może obejmować szereg badań i procedur. Obejmują one pomiar punktów orientacyjnych na każdym uchu i wykonanie zdjęć w kilku różnych pozycjach. Chirurg może również wykonać pomiary, aby określić, czy uszy muszą być ponownie ukształtowane lub zmniejszone w rozmiarze.
Zabieg otoplastyki wykonywany jest przez nacięcie za każdym uchem. Niewielki fragment chrząstki jest usuwany i składany z powrotem na siebie. W ten sposób ucho zostaje trwale przybliżone do głowy.
Elastyczna opaska na głowę powinna być noszona przez dwa tygodnie, aby utrzymać uszy we właściwej pozycji. W tym czasie nacięcia powinny być przykryte sterylnym opatrunkiem.
Po zabiegu ważne jest, aby przez kilka dni odpoczywać z uniesioną głową. Sprzyjać to będzie procesowi gojenia i chronić ucho przed uszkodzeniami. Pacjent powinien również nosić opaskę na głowę dla ochrony.
Podczas rekonwalescencji pooperacyjnej ważne jest, aby przez kilka tygodni nosić elastyczną opaskę na głowę. Pacjent powinien również unikać forsownej aktywności przez kilka dni. Pomoże to zapewnić, że szwy nie spowodują nadmiernej korekcji.
Postępowanie przedoperacyjne z kandydatem do ossiculoplastyki
Przeprowadzenie dokładnej oceny przedoperacyjnej kandydata do ossiculoplastyki pozwala chirurgom na uzyskanie dobrych informacji przed przystąpieniem do zabiegu. Może to ułatwić uzyskanie bardziej realistycznych oczekiwań i ostatecznie bardziej świadomego pacjenta. Celem tego badania jest zidentyfikowanie przedoperacyjnych i pooperacyjnych aspektów kandydata do ossiculoplastyki, które są najważniejsze dla ogólnego wyniku operacji.
Najlepszy materiał do ossiculoplastyki jest nadal przedmiotem dyskusji. Jednak tytan jest obecnie najczęściej stosowanym materiałem biokompatybilnym. Jest to materiał o niewielkiej masie i doskonale tolerowany. Najczęściej wykonywaną techniką operacyjną jest malleostapedotomia. Należy zaznaczyć, że istnieje wiele technik chirurgicznych i procedur wykonywania ossiculoplastyki.
Najbardziej godnym pochwały aspektem ossiculoplastyki jest jej zdolność do ponownego odtworzenia transmisji dźwięku przez ucho środkowe. Jednak najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę decydując się na wykonanie tego zabiegu jest jakość protezy. Ossiculoplastyka może być wykonywana przy użyciu różnych rodzajów protez kosteczek słuchowych, w tym protez wykonanych z kompozytowego przeszczepu kostno-chrzęstnego (BCCG).
Jak sama nazwa wskazuje, ossiculoplastyka jest zabiegiem chirurgicznym, który odtwarza przenoszenie dźwięku w uchu środkowym. Zazwyczaj zabieg ten wykonuje się u pacjentów z przewodzeniowym ubytkiem słuchu. Do najczęstszych anomalii kosteczek słuchowych należą: niekompletny lub uszkodzony długi wyrostek kości klinowej, brak suprastruktury lub ruchomy strzemiączko. Najczęściej spotykanym typem jest zajęcie kości klinowej, ale prawie połowa przypadków przewlekłego zapalenia ucha dotyczy więcej niż jednej kosteczki słuchowej.
Najlepszym sposobem na określenie, która technika ossiculoplastyki jest dla Ciebie odpowiednia, jest przeprowadzenie kompleksowej oceny przedoperacyjnej. Może ona obejmować ocenę słuchu, audiogram oraz badanie fizykalne. Jest to szczególnie ważne, jeśli pacjent jest poddawany całkowitej lub częściowej ossiculoplastyce.
Operacja tympanoplastyki powoduje zawroty głowy i uporczywe wymioty
Operacja tympanoplastyki może być bolesnym doświadczeniem. Zabieg trwa około dwóch godzin i polega na podniesieniu i załataniu otworu w błonie bębenkowej. Podczas zabiegu lekarz wstawi przeszczep wykonany z chrząstki lub tkanki łącznej z własnego ucha pacjenta.
Przeszczep jest utrzymywany w miejscu przez materiał uszczelniający. Materiał ten jest okresowo usuwany w miarę gojenia się ucha. Po zabiegu mogą wystąpić zawroty głowy. Jeśli wystąpi ten objaw, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem.
Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby przyspieszyć powrót do zdrowia. Należy unikać jedzenia i picia po północy w noc poprzedzającą operację. Należy również poinformować lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach. Należy również wziąć mały łyk wody przed spożyciem jakichkolwiek leków.
Należy również unikać latania, dopóki lekarz nie stwierdzi, że jest to bezpieczne. Należy również unikać pływania, dopóki lekarz nie wyrazi na to zgody. Należy również unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów, dopóki lekarz nie wyrazi na to zgody.
Należy również poinformować lekarza, jeśli po zabiegu tympanoplastyki wystąpią uporczywe wymioty. Ten objaw nie występuje często.
Może wystąpić obrzęk skóry za uchem. Może to być spowodowane nieprawidłowościami w funkcjonowaniu nerwu twarzowego. Może również wystąpić osłabienie twarzy. Zazwyczaj osłabienie to jest tymczasowe. Normalne jest również odczuwanie bólu gardła przez kilka dni.
Należy również zadbać o zachowanie pozycji pionowej i unikać gwałtownych ruchów głową. W zależności od charakteru zabiegu, mogą wystąpić zawroty głowy lub suchość w ustach.
Należy zaplanować badanie słuchu po trzech do czterech tygodni. Dzięki temu będziesz wiedział, czy będziesz musiał nosić aparaty słuchowe lub zatyczki do uszu. Należy również zaplanować wizytę kontrolną u lekarza tydzień po zabiegu. Lekarz usunie materiał uszczelniający i sprawdzi, czy w uszach nie ma infekcji.
Operacja tympanoplastyki powoduje asymetrię i zniekształcenie rozmiaru
Podczas tympanoplastyki naprawia się dziurę w błonie bębenkowej. Można to zrobić podnosząc błonę bębenkową jak klapę lub stosując przeszczep membrany. W niektórych przypadkach otwór jest wypełniany chrząstką z ucha zewnętrznego.
Tympanoplastyka to zabieg chirurgiczny, który wykonuje się w celu poprawy słuchu dziecka i uniknięcia kolejnych infekcji. Jest on zazwyczaj wykonywany przez lekarza zajmującego się uszami, nosem i gardłem (ENT). U dzieci tympanoplastyka jest zazwyczaj wykonywana w znieczuleniu ogólnym.
Operacja trwa zazwyczaj około dwóch godzin, choć może trwać krócej lub dłużej w zależności od stopnia zaawansowania problemu. Podczas operacji lekarz usunie zainfekowaną tkankę z ucha środkowego. Przewód słuchowy jest czyszczony i sprawdzany pod mikroskopem. Jeśli ucho środkowe jest zakażone, lekarz może zalecić tympanomastoidektomię. Zabieg polega na wykonaniu nacięć wewnątrz i za uchem.
Tympanoplastyka jest zwykle wykonywana u dzieci z dziurą w błonie bębenkowej. Może być również wykonana w celu przywrócenia słuchu u dzieci, które utraciły słuch z powodu przewlekłej infekcji. Przewód słuchowy jest oczyszczany, perforacje są zamykane, a za błoną bębenkową umieszczany jest przeszczep membrany.
Operacja jest zwykle wykonywana w znieczuleniu ogólnym, co oznacza, że dziecko będzie spało. Po operacji dziecko zostanie przeniesione do sali krótkiego pobytu. Rodzic może pozostać z dzieckiem.
Wizyta kontrolna po zabiegu odbędzie się około tygodnia po operacji. Lekarz wyjaśni, czego można się spodziewać i opowie o zabiegu. Zostanie założony pierścień na głowę w celu zapewnienia stabilności.
Powrót do zdrowia po tympanoplastyce może trwać od dwóch do trzech miesięcy. W tym czasie dziecko nie będzie uczęszczało do szkoły.
Operacja tympanoplastyki powoduje tympanosklerozę
Operacja tympanoplastyki chirurgicznej to zabieg, który przywraca bębenkowi ucha jego normalne funkcjonowanie. Bębenek jest cienką wyściółką w uchu środkowym, która przekształca fale dźwiękowe w wibracje. Kiedy fale dźwiękowe uderzają w bębenek, odbijają się od niego, a następnie przekazują informacje do mózgu poprzez ucho wewnętrzne. Gdy bębenek jest uszkodzony, blokuje transmisję dźwięku i powoduje utratę słuchu.
Tympanoskleroza jest stanem, który może powodować ból ucha i utratę słuchu. Jest ona spowodowana przez złogi wapnia, które tworzą się na bębenku. Osady te blokują transmisję dźwięku. Tympanoskleroza może wystąpić po infekcji ucha lub może być wynikiem operacji ucha.
Operacja tympanoplastyki jest często wykonywana w celu złagodzenia bólu, przywrócenia słuchu i naprawy błony bębenkowej. Zabieg polega na przeszczepieniu niewielkiego fragmentu tkanki do uszkodzonej błony bębenkowej. Przeszczep może być umieszczony poprzecznie do pierścienia błony bębenkowej lub przyśrodkowo. Przeszczep jest zazwyczaj wykonany z opony twardej, wolnej skóry lub chrząstki tragusa.
Operacja tympanoplastyki może być wykonana na błonie bębenkowej pacjenta lub na kości ucha środkowego. Wynik może być dobry, lub nie. Czas rekonwalescencji zależy od procedury i opieki pooperacyjnej.
W niniejszym badaniu analizowano czynniki, które mogą przyczynić się do sukcesu operacji tympanoplastyki. Pacjenci przeszli audiometrię i badanie przedmiotowe. Analizowano również wyniki leczenia chirurgicznego. Do badania włączono 113 pacjentów. Pacjenci byli w wieku od 21 do 68 lat.
Pacjenci, którzy przeszli tympanoplastykę transmeatralną mieli wskaźnik sukcesu na poziomie 65%. Uwzględniono kilka czynników, w tym rodzaj zastosowanego przeszczepu. W tym badaniu jako przeszczepu użyto powięzi mięśnia skroniowego. Materiał przeszczepu został wybrany ze względu na łatwość dostępu.
Podobne tematy