Łysienie androgenowe - co oznacza, jakie są jego przyczyny

Łysienie androgenowe – co warto wiedzieć?

Łysienie androgenowe (alopecia androgenetica) to typ wypadania włosów, który może dotknąć zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jest to najczęstszy rodzaj łysienia, obejmujący ponad 95% wszystkich przypadków. Jakie czynniki na nie wpływają?

Czym jest łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe to zaburzenie typu hormonalnego, które powoduje wypadanie włosów. Zazwyczaj dotyka osób w wieku powyżej 20 roku życia. Choroba ta może dotknąć obydwie płcie, ale jej przypadki są częściej obserwowane u mężczyzn. Łysienie androgenowe może prowadzić do całkowitej lub częściowej utraty włosów w określonych obszarach głowy. 

Jakie są przyczyny łysienia androgenowego?

Najważniejszą przyczyną łysienia androgenowego jest dziedziczność. Oznacza to, że jeśli ktoś w rodzinie ma tę chorobę, istnieje większa szansa, że choroba będzie dziedziczona przez potomstwo. Inne czynniki takie jak stres, zmiany hormonalne, nadmierne wykorzystanie produktów do pielęgnacji włosów, palenie tytoniu, niewystarczająca ilość witamin i minerałów, zaburzenia metaboliczne oraz leczenie farmakologiczne, mogą również przyczynić się do wypadania włosów. 

Objawy łysienia androgenowego

Objawy łysienia androgenowego są różne dla mężczyzn i kobiet. U mężczyzn objawy wypadania włosów są łatwiejsze do rozpoznania. Najczęściej objawem jest utrata owłosienia na czubku głowy i po bokach. U kobiet również mogą wystąpić te same objawy, ale są one mniej widoczne. Czasami kobiety mogą zauważyć postępujące wypadanie włosów na całej powierzchni głowy. 

Diagnostyka łysienia androgenowego

Diagnoza łysienia androgenowego opiera się na ocenie objawów, historii medycznej i badaniu skóry głowy. Lekarz może również wykonać testy laboratoryjne, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny wypadania włosów. Na przykład mężczyźni z łysieniem androgenowym mogą mieć zwiększone stężenie hormonów takich jak testosteron. 

Łysienie androgenowe – leczenie

Leczenie łysienia androgenowego może obejmować zarówno leki, jak i metody naturalne. Najczęściej stosowanymi lekami są minoksydyl, finasteryd i wszystkie pochodne testosteronu. Istnieje również szereg procedur medycznych takich jak przeszczep włosów, terapia laserowa i mezoterapia. Można także stosować naturalne metody leczenia takie jak olejki eteryczne, masaż skóry głowy i odpowiednie suplementy diety. 

Jak zapobiegać łysieniu androgenowemu?

Łysienie androgenowe jest rodzajem dziedzicznej utraty włosów i jest bardzo częstym problemem wśród mężczyzn i kobiet. Chociaż nie można go wyleczyć, istnieją pewne kroki, które można podjąć, aby mu zapobiec.

Jednym ze sposobów na ochronę przed łysieniem androgenowym jest utrzymanie zdrowej diety wypełnionej wartościowymi pokarmami, które odżywiają włosy i skórę głowy. Bardzo ważne jest także zmniejszenie poziomu stresu i zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu.

Wreszcie, stosowanie delikatnych szamponów i unikanie zbyt wysokiej temperatury oraz substancji chemicznych takich jak farby, podczas stylizacji włosów, może pomóc w zmniejszeniu postępu łysienia androgenowego i utrzymaniu jak najlepszego wyglądu włosów.

Łysienie androgenowe to najczęstszy rodzaj łysienia, które często wiąże się z czynnikami hormonalnymi. Podstawową przyczyną tego schorzenia jest dziedziczność, ale mogą również wystąpić inne czynniki zewnętrzne. Leczenie łysienia androgenowego może obejmować zarówno leki, jak i metody naturalne. Najważniejsze jest jednak, aby dbać o swoje włosy i skórę głowy oraz regularnie monitorować poziom hormonów.



Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *